Yiyecekleri doğru saklamanın ipuçları

Hangimiz soğuk odanın yanına çöp torbasını koyup da bir bir atmamıştır çürüyenleri, “Vah yazık oldu!” diye iç çekerek. Verilen paraya mı acımalı, kollarımız uzayarak taşıdığımız torbalara mı? Aylar önce -18 soğuk depoya konulanı pişirip de yemeli mi, üzeri küf tutmuş peyniri atmalı mı gibi sorular hep aklımıza takılır. İşte size yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak yöntemler ve ne kadar sürede tüketilmeleri gerektiği ile ilgili ipuçları. Buradaki önerilere dikkat ederseniz yiyecekleri daha az ziyan ettiğinizi göreceksiniz.

* Sütü mutlaka soğuk odanın iç raflarında saklayın. soğuk oda kapısını her açtığınızda sıcak havayla temas eder ve daha çabuk bozulur. Son kullanma tarihi ne olursa olsun süt kutusunu açtıktan sonra en fazla 3 gün içinde tüketmelisiniz.

* Dondurma -18 donuk odada 2-4 ay süreyle taze kalabilir.

* Yoğurt satın alındıktan sonra en fazla 7 gün içinde tüketilmelidir.

* Tereyağını hava almayacak şekilde sıkıca streç filme sardıktan sonra soğuk depoda 1 ay, -18 donuk odada  6 ay boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz.

Peynirler

* İzmir tulumu, mihaliç, eski kaşar peyniri ve hellim gibi sert peynirler hava almayacak şekilde sıkıca sarılıp soğuk oda da 3-4 hafta tazeliğini kaybetmeden durabilir.

* Peynir küflenmişse, 1-2 cm kalınlığında küflü bölgeyi kesip iyice temizledikten sonra yemekte bir sakınca yok.

* Taze kaşar peyniri, dil peyniri gibi peynirler paket açıldıktan 3-4 hafta, krem peynirler 2 hafta boyunca soğuk oda da tazeliğini korur.

Balıklar ve diğer deniz ürünleri

* Deniz ürünlerini alışverişi bitirmeden hemen önce satın almalısınız. En fazla 2 gün içinde de tüketmelisiniz.

* Taze deniz ürünleri hava geçirmez, kapaklı, sıkıca kapatılmış bir kap içinde soğuk odada en fazla iki gün saklanabilir.

* Aldığınız dondurulmuş deniz ürünlerini eve gelir gelmez orijinal ambalajında derin -18 odaya  koyun. Kullanacağınız zaman  soğuk su altında ya da mikrodalga fırında çözdürebilirsiniz.

* Son kullanma tarihi geçen dondurulmuş ürünleri kesinlikle yemeyin. Aksi durumda bu yiyecekler zehirli olacaktır.

Sebzeler ve meyveler

* Meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Çünkü nem çürümeyi hızlandırır.

* Meyve ve sebzeleri bir arada tutmayın. Çünkü bazı meyveler etilen gazı üretir ve bu da yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden olur.

* Sebze ve meyveleri delikli kapların içinde soğuk odada saklayabilirsiniz.

* Birçok meyve ve sebzenin soğuk odada saklanması gerekir. Ancak bazılarının oda ısısında kalması daha iyidir. Domates, patates, sarımsak, soğan soğuk odaya konmaması gereken sebzelerdendir. Bu sebze ve meyveler hava geçiren delikli kaplarda, direkt güneş ışığı almayan bir yerde durmalı.

* Aldığınız muzları 2-3 gün içinde tüketmeyecekseniz, soğuk odadasaklayın. Kabukları kararırsa içi daha uzun süre sert kalacaktır.

* Mantarları kağıt torbada soğuk odaya koyun. Hava geçirmez bir kap içinde tutmak nemlenmesine ve pörsümesine neden olur.

* Enginar, kuşkonmaz, kereviz gibi sebzelerin içeriğinde bulunan suyun azalıp tazeliğini kaybetmemesi için soğuk hava deposu nda  saklanmasında fayda var.

Etler

* Alışveriş yaparken en son etleri satın alın. Et sularının diğer yiyeceklere bulaşmaması için mutlaka ayrı bir poşete koyun.

* Etleri soğuk odanın en uygun kısmında 2 ile 4 derece arasında saklayın. Çiğ etleri bir tabağa koyduktan sonra plastik bir poşetin içine koyun ki suları akıp diğer yiyeceklere bulaşmasın. Eğer eti aldıktan sonra 1-2 gün içinde tüketmeyecekseniz et paketini bir kez de alüminyum folyoya (et alüminyum folyo ile temas etmemeli) sarıp -18 derin dondurucuya koyun ve üzerine paketlediğiniz tarihi yazın.

* Et paketlerinin üzerine yazan saklama talimatlarına uyun. Eğer dolaba ne zaman koyduğunuzu hatırlamıyorsanız eti çöpe atın!

* Kırmızı çiğ et soğuk odada  en fazla 3-4 gün dayanır. Sosis ve salam paketi açıldıktan sonra 5 gün, füme etler 1 hafta dayanır.

* Kırmızı et -18 donuk odada 6-12 ay, sosis ve salam 1-2 ay saklanabilir. Füme etleri dondurmak pek iyi bir fikir değildir.

* Aldığınız kıymanın tamamını tüketemeyecekseniz, kavurup küçük kaplara bölerek -18 donuk odada saklayabilirsiniz. Hatta soğanla kavurursanız yemek yapacağınız zaman size epey vakit kazandıracaktır.

* Eğer dondurmayacaksanız, tavuğu kullanma tarihinden önce tüketmelisiniz.

* Pişmiş hindi veya tavuk eti 3-4 gün içinde tüketilmeli ya da dondurulmalıdır. Tavuk ve hindi eti -18 donuk odada 9-12 ay kadar saklanabilir.

Elektrikler kesilirse: Elektrik kesildiğinde soğuk odanızda  yiyeceklerin ısınmasını, -18 donuk odadakilerin  çözülmesini geciktirmek için dolap kapaklarını kapalı tutmalısınız. dolap kapağı açılmadan yiyecekleri 8 saat soğuk tutabilir. -18 donuk oda  içi tamamen dolu iken 72 saat, yarı doluyken 36 saate kadar içindekileri donuk tutabilir.

Yumurta: Yumurta satın alırken son kullanma tarihine dikkat edin. Orijinal paketinin içinde soğuk oda alt rafında saklayın. Alt raflarda sıcaklık üst raflara göre daha az değişir. Yumurtalar buzdolabında 3 hafta kadar dayanır. Katı pişmiş yumurta kabuğu soyulmadan 1 hafta, yumurta akı 4 gün, yumurta sarısı ise sıkıca kapalı bir kapta 2 gün süreyle buzdolabında saklanabilir.

WhatsApp chat
WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı