Soğuk hava deposu ısı Köprüsü nedir,

Soğuk hava deposu  ısı Köprüsü nedir,

 

Soğuk oda kullanıyorsunuz elektriğiniz çok mu geliyor. hiç düşündünüz mü acaba neden fazla elektrik parası ödüyorum.

 

Neden çok elektrik parası ödüyorsunuz birkaç örnekle izah edelim.?

En fazla Elektrik sarfiyatımız aslında kalitesiz panel yüzünden olmaktadır.

 

ısı yalıtımına uygun olmayan paneller kullandığımızda  soğuk odanın Normalde tüketeceği elektriğin 2 katı elektrik tükettiğini biliyor musunuz.?

 

Piyasada uygun panel fiyatını araştırıp sorgulama yapan tüketiciler fiyat araştırması yaparken alacağı soğuk oda paneli özelliklerini kalitesini Araştırmadan fiyat alıyorlar.

 

Soğuk hava deposu panel fiyayatı, Aslında o kadar değişken ki Kimisi dış saç kalınlığı kalitesiz olduğundan Kimisi poliüretan yoğunluğunun az olduğundan Kimisi de kalitesiz köpük kullandığından fiyatları aşağıya çekmektedirler.

 

Diğer bir sorun ise Soğuk odanın  kurulacağı yerin ısı değerlerini bilmeden oraya uygun panel kullanmamak,

 

Diğer bir sorun ise montaj esnasında iş kolay bitsin anlamında  ısı Köprüsü Açmamak.

 

Isı Köprüsü nedir:? 

 

Isı Köprüsü Soğuk hava deposu  panel montajı yapılırken içerideki sacların dışarıya uzanmaması için köşenin birleştirme noktasında veya zemini birleştirme noktasında veya tavanın birleştirme noktasında yani birleşme noktalarında iç sacların dışarıya çıkmasını engellemek panel   poliüretan Bölgelerini birbirine getirmektir.

 

Daha doğrusu şöyle izah edelim soğuk hava deposu paneli nin  iç sacının dış gövdeye uzatılmasını engellemek ısı transferini  kesmektir.

 

Isı Köprüsü açılmayan panellerde  içeride bulunan ısı metal bağlantı ile dış gövdeye temas edeceğinden burada ısı transferi yapacaktır bir kablo gibi düşünün.

 

Bu ısı transferi bazen %10 bazen %20 bazen %30 bazen% 50 lere kadar çıkar.

Bir diğer ısı kaybımızda soğuk oda paneli  montajı esnasında köşe birleşimleri duvar ve zemin  birleşimleri  ile duvar tavan birleşimleri arasında ısıyı engelleyici dolgu maddesi olan polyratan sıkılmamasından kaynaklı.


 

Sonuç olarak 3 madde ile sıralarsak

 

1: Kalitesiz  soğuk oda paneli.

2: Isı Köprüsü açmamak.

3: Birleşme noktalarına iyi izolasyon yapmamak.

 

Işte tüm bunlardan ötürü Elektrik sarfiyatımız 2 veya 3 katına çıkacaktır devamında ise 1000 lira ödeyeceğimiz elektrik faturasına 2.000 lira veya 3000 lira ödeyeceğiz.

 

Sonuçta ise Kalitesiz firma kalitesiz malzeme ucuz aldığınız soğuk oda  her ay size taksit öder gibi kullandığınız sürece ekstra para ödetecektir.

 

 

WhatsApp chat
WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı