Enter your keyword

post

Soğuk oda arızaları ve nedenleri

Soğuk oda arızaları ve nedenleri

Soğuk depoda sorun mu yaşıyorsunuz? Sorunların tespit edilmemesi, soğuk hava deposundayken mahsulün bozulmasına neden olabilir. Bu bilgilendirme belgesi, soğutucu depolarda bulunan en yaygın sorunlardan bazılarını ve olası nedenlerini ve çözümlerini listeler. Soğuk depolamanın yapısal olarak uygun olmasını ve doğru şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli denetimler ve bakım yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir soğuk depo yüklenicisi, bir inceleme ve bakım takvimi hazırlanmasında yardımcı olabilir. Bazı çözümler depolama sahibi tarafından çözülebilir, diğerleri ise kalifiye bir yüklenici tarafından ele alınmalıdır.

Aşağıdaki nedenler ve olası çözümler bu bilgilendirme belgesinde ele alınmıştır:

Ürün ile ilgili

 1. Bazı ürün donuyor.
 2. Bazı ürünler küçülüyor.
 3. Bazı ürünler terliyor veya üzerinde serbest su var.
 4. Ürün erken olgunlaşma, renk değişimi, yaprak kaybı (bitki) sergiliyor.
 5. Ürünün kokuları veya tatları yoktur.
 6. Ürün çürüyor.

Bina İle İlgili

 1. Duvarlar ve / veya tavan yoğuşuyor veya küflü.
 2. Duvarlar ve / veya tavan çürüyor.
 3. Tavan damlıyor.
 4. Zemine su püskürtülürken bile zemin kurur.
 5. Depolama süresince iç hava sıcaklığı değişkenlik gösterir.
 6. Depolama süresince iç ortam sıcaklığı istenenden daha sıcaktır.
 7. Depolama süresince iç hava sıcaklığı istenenden daha soğuktur.
 8. İç hava sıcaklığı tekdüze değildir.
 9. Depolama havası kötü kokuyor veya solunması zor.
 10. Evaporatör bobinleri buzlanıyor ve çok fazla yoğuşuyor.
 11. Elektrik tüketimi artıyor.

Ürünle İlgili Konular

Sorun: Bazı ürün donuyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Termostat çok soğuk ayarlanmış, diferansiyel çok geniş veya termostatın (veya sensörünün) konumu zayıf. Termostatı daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın. Sıcaklık farkını azaltın (açma-kapama). Termostatı (veya sensörünü) yeniden yerleştirin veya termostatı değiştirin.
Ürün çok fazla istiflenmiş ve doğrudan bobinlerden gelen hava akımında. Ürünü, bobinlerden gelen hava akımına çok yakın istiflemekten kaçının. Ürünün üstündeki soğuk havayı saptırmak için bobinlerin altına perdeler takın.
Ürün donuyor duvarlara temas ediyor veya çok yakın (kışın veya bir dondurucunun yanındaysa). Özellikle beton temellerde yalıtınız ve ürünü soğuk duvarlardan uzak tutunuz.
Evaporatör bobinleri kirli veya çalışmayan bir veya daha fazla pervaneye sahip, bu da çıkan hava sıcaklığının daha soğuk olmasına neden oluyor. Evaporatör bobinlerini temizleyin veya fanları onarın.
Bir bobin düzgün çalışmayabilir (çoklu bobinlerle) diğer bobinlerden çıkan hava sıcaklığının daha soğuk olmasına neden olabilir. Bir teknisyene uygun soğutucu akışkan akışı, çalışma basıncı ve sıcaklıklar (süper ısıtma ayarları) için bobinleri ve valfleri kontrol ettirin.
Kötü hava akımı. Ölü hava lekelerini bulmak için bir duman jeneratörü kullanın.Bobinleri yeniden yerleştirin veya fan kapasitelerini arttırın.Hava borularını ve / veya ekstra sirkülasyon fanlarını takın. İyi hava dağıtımını sağlamak için kaplar yerleştirin.

 

Sorun: Bazı ürün küçülüyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Depolama bağıl nemi çok düşük. Evaporatör bobinlerini temizleyin (kirliyse). İşlevsel olmayan fanları değiştirin.
Defrost sıklığını (süre ve sonlandırma) odaya aşırı ısı ekleyebileceği veya çevrimler arasında aşırı donmaya izin verebileceğinden kontrol edin.
Bir yüklenicinin verimli çalışma ve uygun çalışma sıcaklıkları için sistemi ve bobinleri kontrol etmesini sağlayın. Genleşme vanalarında aşırı ısıtma ayarlarını yapın.
Yüklenicinin sistem boyutlandırmasını kontrol etmesini isteyin (kompresör vs evaporatör bobininin boyutlandırılması ve gerçek tasarım koşullarında sıcaklık farkı).
Bobin boyutunu artırın veya daha fazla bobin takın, böylece “soğuk” hava ve bobinleri bırakan hava ile ürünün “hissettiği” hava arasında daha düşük bir sıcaklık farkıyla çalışabilirler.Bu, havanın nemini azaltır.
Ultra ince veya atomize buğu sağlayabilen nemlendirme ekipmanını takın (suyu kurutulan ürüne geri koymak zordur).
Soğuk hava kuru iken ürün ılık ve nemlidir ve nemi dışarı çeker.Buhar basıncı farkı çok yüksek. Tarla ısısını daha hızlı ve derhal hasattan sonra alın, böylece ürün ve depolama havası arasında daha az buhar basıncı farkı olur.Bu nedenle nemin üründen ayrılması ve kurumasına neden olması için daha az teşvik edicidir.
Ahşap kaplar ve depolama yapısının kendisi havadan ve üründen nem çekiyor. Uzun süre saklanmadan önce ahşap kapları ıslatın. Testler, ahşap kutuların nemi emerek ağırlıkça% 10 arttırabileceğini göstermektedir.
Yumuşak çekirdekli meyveler gibi ürünler hafifçe donduğunda kırışık görünür. Donma noktasındaki olası çözümleri görün . Hafifçe donmuş olan meyve meyveleri nem kaybından kırılmaz ve

 

Sorun: Bazı ürün terliyor veya üzerinde serbest su var

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Odaya kapı boşluklarından veya odadaki hava sızıntılarından ılık, nemli hava giriyor. Kapı açılma süresini en aza indirerek, bir şerit perde (veya hava perdesi) yerleştirerek, rüzgar basıncını ve / veya bitişik alanın soğutulmasını önleyerek ılık hava sızmasını azaltın.
Yeni yerleştirilmiş üründen gelen ılık, nemli hava soğuk ürüne çarpıyor. “Soğuk” ürünün, “sıcak” ürünün soğutulmasından ayrı bir odada daha uzun süre saklanmasını sağlayın. Dramatik hava sıcaklığı artışlarını azaltmak için daha fazla soğutma kurun.
Ürün depodan çıkarıldıktan sonra, soğuk ürün üzerinde ılık, nemli hava yoğunlaşıyor. Ürünün yavaş yavaş ısınmasına izin verin; Ürün doğrudan ılık, nemli bir ortama yerleştirilirse veya paketleme alanı için klima eklenirse yoğunlaşma kaçınılmazdır.
Defrost süresi çok uzun olabilir ve / veya sonlandırma çalışmıyor olabilir, bu da oda sıcaklığının çok yükselmesine neden olur. Odaya aşırı ısı eklenmesini önlemek için defrost sıklığını, süresini ve sonlandırmayı kontrol edin.
Evaporatör bobinlerinden gelen defrost suyu ürün üzerine damlıyor Depoyu nemlendirmeye yardımcı olmak için mümkünse drenajı uzaklaştırın ya da zemine koyun.
Nemlendirme sistemi damlacıkları çok büyük veya nem tutucu çok yüksek ayarlanmış veya kalibrasyon dışı. Ultra ince veya atomize buğu sağlayabilen ya da nemitat’ı ayarlayabilen, kalibre edebilen ya da değiştirebilen nemlendirme ekipmanı kurun.

 

Sorun: Ürün erken olgunlaşma, renk solması, yaprak kaybı (bitki) gösteriyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Etilen gazı mevcut olabilir. Depolama alanındaki yüksek etilen üreten meyveleri çıkarın (örn. Elmalar, armutlar, kavunlar, erikler, şeftaliler, kayısılar, kavunlar, domatesler). Egzozda etilen yayan forkliftler kullanmaktan kaçının. Kullanmadan önce depoları iyice havalandırın. Ayrıca, fazladan yükü havalandırmadan kaldıracak yeterli soğutma olması koşuluyla kullanım sırasında havalandırın.
Depolama sıcaklığı çok yüksek olabilir. Depolama sıcaklığını düşürün. Yetersizse, daha fazla soğutma ekleyin.
Defrost döngüleri çok uzun ve / veya odaya çok fazla ısı ekliyor. Defrostu doğru frekans, süre ve sonlandırma açısından kontrol edin.
Ürün çok sıkı istiflenerek soğumasını önler. Satırlar ve ürün katmanları arasında boşluk bırakın ve içinden iyi hava akışı sağlayacak şekilde istifleyin.

 

Sorun: Ürünün kokusu veya lezzetsizliği var

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Yakında bulunan ürünleri kolayca kokuları ve / veya tat vermeyenleri aktaran ürünler. Lahana, çörek otu, kereviz, patates, soğan, marul veya sarımsak gibi bitkileri çıkarın.

 

Sorun: Ürün çürüyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Ürün çok sıcak ve hızla soluyor ve yaşlanıyor. Hasattan sonra hızlı ve homojen hızlı soğutma sağlayın.Depolama süresince önerilen sıcaklığı koruyun.
Ürün saklanmadan önce hasar görmüş, fazla olgunlaşmış veya düşük kaliteli. Depolamadan önce temizleme oranlarını arttırın. Depolamanın düşük kaliteli ürünü, uzun raf ömrüne sahip en iyi kalitede bir ürüne dönüştürmesini beklemeyin.

 

İlgili Sorunları Oluşturma

Sorun: Duvarlar ve / veya tavan yoğuşuyor veya küflü

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
İç yüzeyler, oda havasından daha soğuktur. Yüzey sıcaklıkları ve nem seviyesi küf gelişimi için idealdir. Oda havasının çiğlenme noktasının üstündeki duvar yüzeylerini ısıtmak için daha fazla yalıtım kullanın (yoğuşma). Binayı sıkın ve bu alanlarda daha iyi hava akımı sağlayın.
Odaya aşırı nem veya ılık nemli hava giriyor. Kapı açılma süresini en aza indirerek, bir şerit perde (veya hava perdesi) monte ederek, rüzgar basıncını önleyerek ve / veya bitişik alanı soğutarak ılık hava sızmasını azaltın.
Tavan veya duvarlarda yalıtım doymuş. Islak yalıtımı çıkarın. Yüzeylerin kurumasını sağlayın ve yalıtımı yeterli sprey köpük yalıtımıyla değiştirin.

 

Sorun: Duvarlar ve / veya tavan çürüyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Nem ahşap kaplamaya / yapıya taşınır. Yeniden yapılanmadan önce nemin tekrar içeri girmesinin neden ve nasıl önleneceğini belirleyin
Buhar bariyerinin yanlış takılması veya eksik takılması. Gerekirse uygun buhar bariyeri yerini belirleyin.
Yanlış yalıtım tipi kullanılmış veya yetersiz yalıtım değeri kurulmuş. Gerekirse, muhtemelen farklı yalıtmayla yeniden yalıtın.
Çatıdan veya diğer kaynaklardan sızan su. Tavan veya diğer su sızıntısı kaynaklarını onarın ve kurutun veya ıslak izolasyonu vs. değiştirin.

 

Sorun: Tavan damlıyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Tavan arasında sıcak, nemli hava birikmesine izin veren zeminden tavan havalandırması. 1 m sağlamak 2 600 m başına sınırsız saçak giriş havalandırma alanının 2 tavanının, aynı sınırsız tepe havalandırma alanı, ya da mekanik olarak 1 hava değişimi / 2 dakika havalandırın.
Yetersiz tavan yalıtımı, çatlaklardan damlayan yoğuşmaya neden olur. Islak yalıtımı çıkarın. Yüzeylerin kurumasını sağlayın ve yalıtımı yeterli sprey köpük yalıtımıyla değiştirin
Buhar bariyerinin yanlış takılması veya eksik takılması. Sıcak taraftaki sıcaklığının, çatıdaki sıcak havanın çiğlenme noktasına (yoğuşma) kadar soğumasını önlemek için yeterli yalıtım ekleyin. Buhar bariyerinin konumu buhar basıncı tahrik yönüne (ılık taraf) bağlıdır. Bina kullanımına bağlı olarak bir buhar bariyeri önerilmeyebilir.

 

Sorun: Zemine su püskürtülürken bile zemin kurumuyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Depolama bağıl nemi çok düşük. Daha fazla bobin takın, böylece bobinlerden çıkan “soğuk” hava ile ürünün “hissettiği” hava arasındaki daha düşük bir sıcaklık farkında çalışabilirler. Bu, havanın nemini azaltır. Ultra ince veya atomize buğu sağlayabilen nemlendirme ekipmanını kurun, kurutulan ürüne su koymak zordur.
Zeminlerde suyun kaçması için çatlaklar vardır. Suyun, özellikle beton temel boyunca akıp akmadığını görmek için yerleri doldurun. Gerekirse kapatın.

 

Sorun: Depolama süresince iç ortam sıcaklığı değişiyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Termostat uygun bir şekilde yerleştirilmemiş ve ortalama oda sıcaklığını algılamıyor. Termostatları ortalama oda hava akışına, genellikle evaporatör bobinlerine dönüş hava akışına takın. Termostatları sıcak / soğuk duvarlardan, kapılardan, ışıklardan, serpantinlerden çıkan soğuk havadan veya sıcak üründen uzaklaştırın.
Düşük kaliteli veya duyarsız termostatlar (çok geniş diferansiyel). Diferansiyel içeren termostatı yeniden kalibre edin veya termostatı değiştirin. Ürün kalitesini korumak için tek tip sıcaklık kontrolü hayati öneme sahip olduğundan, iyi ekipman kullanın.
Buz çözme döngüleri doğru şekilde kurulmamış veya çalışmamaktadır, bu da çevrimler arasında aşırı donmaya veya odaya çok fazla ısı eklenmesine izin vermektedir. Defrostu doğru frekans, süre ve sonlandırma açısından kontrol edin.
Hava akımı depolama boyunca tekdüze değil. Ölü hava lekelerinin yerini belirlemek için bir duman jeneratörü kullanın. Evaporatör bobinlerini yeniden yerleştirin veya fanlarının kapasitesini arttırın (mümkünse). Hava boruları ve / veya ilave fanları takın. Daha düzenli bir hava akışı sağlamak için saklama kaplarını yeniden düzenleyin.

 

Sorun: Depolama süresince iç hava sıcaklığı istenenden daha sıcak

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Yetersiz soğutma. Daha fazla soğutma soğutma kapasitesi takın.
Yaz kullanımı için yetersiz yalıtım. Duvarlara minimum R-20, tavan arasına R-24 ve temel üzerine R-12’yi takın. Ontario’da nadiren zemin yalıtımı yapılır, ancak yıl boyunca kullanım için maliyet doğrulanabilir.
Kötü tavan arası havalandırma. 1 m sağlamak 2 sınırsız saçak 600 m başına giriş egzoz alanına 2 1 hava değişimi / 2 dakika havalandırın mekanik aynı sınırsız tepe havalandırma alanı, tavan ya da.
Karanlık bir çatı yüzeyi ile sıcak güneşli günler. Çatı kiremitini beyaza boyayın ve tavan arasında koyu bir renk olması halinde tavan sıcaklıkları 60 ° C’ye ulaşabileceğinden yeterli tavan havalandırması sağlayın.
Hava akımı tek tip değil veya depoda yetersiz kapasiteye sahip. Ölü hava lekelerinin yerini belirlemek için duman jeneratörleri kullanın. Evaporatör bobinlerini yeniden yerleştirin veya fanlarının kapasitesini arttırın (mümkünse). Hava boruları ve / veya ilave fanları takın. Daha düzenli bir hava akışı sağlamak için saklama kaplarını yeniden düzenleyin.
Soğuk sıcaklıkları algılayan zayıf termostat konumu. Termostatları ortalama oda hava akışına, genellikle evaporatör bobinlerine dönüş hava akışına takın. Termostatların soğuk dış duvarlara, kapıların yanına veya soğuk hava çıkışlı evaporatör bobinlerinin yanına yerleştirilmesinden kaçının.

 

Sorun: Depolama süresince iç hava sıcaklığı istenenden daha soğuk

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Termostat kötü bir şekilde yerleştirilmiş ve sıcak sıcaklıkları algılar. Termostatları ortalama oda hava akışına, genellikle evaporatör bobinlerine dönüş hava akışına takın; Dış sıcak duvarlarda veya kapıların veya ışıkların yakınında konum termostatlarını kullanmaktan kaçının.
Kış kullanımı için yetersiz yalıtım. Duvarlara minimum R-20, tavan arasına R-24 ve temel üzerine R-12’yi takın. Ontario’da nadiren zemin yalıtımı yapılır, ancak yıl boyunca kullanım için maliyet doğrulanabilir.

 

Sorun: İç hava sıcaklığı eşit değil

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Hava akımı tekdüze değil veya depolamada ürün kapasitesi için yetersiz. Ölü hava lekelerinin yerini belirlemek için duman jeneratörleri kullanın.Evaporatör bobinlerini yeniden yerleştirin veya fanlarının kapasitesini arttırın (mümkünse). Hava boruları ve / veya ilave fanları takın. Daha düzenli bir hava akışı sağlamak için saklama kaplarını yeniden düzenleyin.
Yetersiz saklama kabı düzenlemesi nedeniyle havanın doğrudan evaporatör bobinlerine kısa devre yapılması. Havanın baypas ürün veya saklama kaplarına girmesine izin veren sokak boşluklarından / deliklerinden kaçının. Hava her zaman en kolay yolu alacaktır ve havanın soğutma potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için kıvrımlı bir yoldan gitmeye zorlanması gerekir. Kısa devre kontrolü yapmak için bir duman jeneratörü kullanın.

 

Sorun: Depolama havası kötü kokuyor veya solunması zor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Karbondioksit veya etilen gibi gazlar, çürüme veya solunum sonucu aşırı miktarda bulunabilir. Çürüyen ürünü arayın ve atın. Günde 1 veya 2 hava değişimi sağlayan küçük bir egzoz fanı takın. Bazı yeni depolar (Kontrollü Atmosfer depoları olarak inşa edilmemiştir) çok sıkı olduğundan doğal hava değişim havalandırmaları yoktur.

 

Sorun: Evaporatör bobinleri buzlanıyor ve çok fazla yoğuşma yapıyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Bobinler çok düşük bir sıcaklıkta çalışıyor Bobinleri temizleyin ve tüm fanların doğru yönde üflendiğinden emin olun.
Bobin sıcaklığını arttırın. Bu, daha büyük kapasiteli evaporatör bobinleri gerektirebilir.
Defrost sistemi düzgün çalışmıyor. Defrost sistemini onarın veya daha etkili bir sistem kurun, çünkü bağıl nem çoğu ürün için yüksek olmalıdır.
Depolama bağıl nemi yüksektir. Soğan, sarımsak veya kabak gibi bazı ürünler daha az nem gerektirir.

 

Sorun: Elektrik tüketimi artıyor

Muhtemel sebepler: Olası çözümler:
Yalıtım ıslak veya eksik. Doğru nem sorunu ve soğuk hava depoları için daha uygun bir yalıtım ile yeniden yalıtın.
Daha önce olduğundan daha yüksek ürün hacmi soğutulur. Ürün üretimi arttıkça daha fazla soğutma kurun. Maliyetleri düşürmek için sistemi uygun şekilde boyutlandırın.
Ürün, önceki sezonlardan daha sıcak depoya giriyor. Daha erken olan çeşitler ve değişken hava koşulları, hasat edilen ürünün daha ılıman olduğu ve eskisinden daha fazla soğutma kapasitesi gerektirdiği anlamına gelebilir.
Daha az sıkı yapı veya kapılar daha sık açılıyor. Binayı, zamanla daha az sıkılaştıkları için tekrar sıkın. Kapakları erişim kapaklarının üzerine yerleştirin.
Kirli evaporatör bobinleri veya kondenser bobinleri (dış ünitelerde). Evaporatör ve kondenser bobinlerini temizleyin.
Arızalı soğutma ekipmanları. Çiftlik ürünlerinin gereksinimlerini bilen kalifiye bir soğutma müteahhidi tarafından servis verilen ekipmanı alın.

Soğuk hava depolama yapısını ve soğutma sistemini optimum durumda tutmak, yüksek kalitede ürün elde edilmesinde ve işlemci ve perakende taleplerinin daha uzun sürede karşılanmasına yardımcı olacaktır. Bazı teknikler, depolama teknikleri kullanılarak çözülebilir, ancak bazılarının kalifiye bir yüklenici tarafından ele alınması gerekir. Kimlik çözümlerine yardımcı olmak ve sorunları hızla düzeltmek için yukarıdaki tabloları kullanın.

ek bilgi:Soğuk oda, soğuk hava depoları ve soğutma, ile ilgili sorunlarınızın çzümü için info@keskinso.com  adresine mail atabilir veya 05379171695 nolu numaradan bizlere ulaşabilir sorunlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz .

 

 

 

× Whatsapp